A bordáskel (Brassica rapa subsp. chinensis), egyéb nevein pak choi, bok choi, bok choy, egy könnyen termeszthető levélzöldség, mely Ázsiában igen népszerű. A káposztafélék (Brassicaceae) családjába tartozik, a kínai kel rokona, a növény középmagas, fényes levelei felállóak, hullámos szélűek. Leveleit és húsos levélnyeleit fogyasztják levesekben, salátákban, párolva köretként. Gyors növekedésű, hűvösebb időszakot kedvelő növény, ezért a bordáskel termesztése tavasszal és ősszel ideális, ősszel tökéletes másodvetemény, mivel elviseli a gyenge fagyokat (-5 °C-ig). A sikeres termesztés érdekében a következőkre érdemes figyelni.
Talaj- és tápanyagigény, tápanyagpótlás
A bordáskel termesztése jó vízelvezetésű, enyhén savas vagy semleges pH-jú (pH 6,0-7,5) talajon az ideális. A bordáskel megfelelő fejlődéséhez tápanyagban gazdag talajra van szükségünk, mely különösen gazdag nitrogénben. Ezt elérhetjük, ha az ültetését megelőzően alkalmazzuk a zöldtrágyázást, például lóherét vagy bükkönyt vetünk. Ezek növelik a talaj nitrogéntartalmát, szerves anyagokat juttatnak a talajba, javítva annak minőségét. A bordáskel ültetése előtt gazdagítsuk a talajt komposzttal vagy érett szerves trágyával. Ezek a gazdag mikro- és makrotápelem tartalmuknak köszönhetően javítják a talaj szerkezetét és tápanyag-utánpótlást biztosítanak a gyors növekedésű bordáskelnek. A fejlődő növények tápanyag-utánpótlását biztosíthatjuk komposztteával vagy szerves folyékony trágyákkal, ilyen például a csalánlé vagy az algakivonat, melyek elősegítik a levél- és szárnövekedést, erősítik a növény immunrendszerét.
Fény- és hőmérsékleti igények
A bordáskel napos fekvésű helyet igényel, napi minimum 6-8 óra napfény szükséges a megfelelő fejlődéséhez, de a rövidebb ideig árnyékos helyeken is megél. Hőmérséklet szempontjából a hűvösebb éghajlaton érzi jól magát, az optimális növekedési hőmérséklete 15-20 °C között van, magasabb hőmérsékleten hajlamos a felmagzásra, ami rontja a levelek minőségét. Ennek köszönhető, hogy hazánkban a tavaszi és őszi időszak kedvező a termesztéséhez.
Vízigény és öntözés
A bordáskel termesztése során a talajnak mindig nedvesnek, de nem túl vizesnek kell lennie, ezért eső hiányában rendszeres öntözést igényel. Ez különösen fontos a növekedési időszakban, hogy ropogós és zamatos levelek fejlődhessenek. Talajtakarással (mulcsozással) védhetjük a talajt a gyors kiszáradástól, így tovább megőrzi nedvességét. A talajtakarás további előnye, hogy csökken az erózió és a gyomosodás mértéke is. Az esővíz gyűjtésével és felhasználásával csökkenthetjük a bordáskel termesztéséhez szükséges vízhasználatot, így az ökológiai lábnyomot. Csepegtető öntözőrendszer kialakításával optimalizálhatjuk a vízfelhasználást, továbbá ez a rendszer csökkenti a fertőző betegségek elterjedésének lehetőségét, a víz közvetlenül a gyökerekhez jut, nem nedvesíti át a leveleket, ezáltal csökken a gombás betegségek kialakulásának lehetősége.
Ültetés
A bordáskel hűvös évszakos növény, őszi és tavaszi időszakban érdemes termeszteni (bizonyos fajták alkalmasak nyári termesztésre is). Gyors növekedésű, már 45-60 nap után betakarítható. A tavaszi vetés és palántázás március második felétől ajánlott, a magok 10 °C felett csíráznak, ezért szabad földbe akkor vetjük, amikor a talaj hőmérséklete elérte a 10-15 °C-ot. A magokat 0,5-1 cm mélyre vessük, vékonyan takarjuk földdel, majd tartsuk nedvesen a talajt. Őszi vetés esetén szeptember közepéig-végéig ültessük el a magokat. A növények megfelelő növekedése érdekében az ültetési távolság 20-30 cm, a sortávolság 30 cm.
Kórokozók és kártevők, vegyszermentes védekezés
A bordáskel leggyakoribb kórokozói a gombák, gyakran károsítja a gyökérgolyva. A fertőzések megelőzése érdekében figyeljünk a vetésforgóra, 2-3 évig ne ültessük oda, ahol már volt vagy más káposztafélék (pl. kelkáposzta, brokkoli) után. Elsősorban fóliákban, üvegházakban fertőtleníthetjük a talajt gőzöléssel, mely a talaj felső rétegeiben elpusztítja a kórokozó mikroorganizmusokat, gyommagvakat. Fertőzés esetén a beteg leveleket, növényeket azonnal távolítsuk el, majd használhatunk réztartalmú permetszereket.
A bordáskel kártevői a levéltetvek, a földibolhák, a káposztalepkék hernyói, és a káposztafélék egyéb kártevői. Ezek ellen alkalmazhatunk mechanikai védekezésként sorvédő hálót (rovartakaró, rovarháló) vagy leszedhetjük kézzel a hernyókat. Alkalmazhatunk növénytársítást, a bordáskel mellé a kártevőket riasztó növények, például fokhagyma, bazsalikom, vagy a körömvirág és bársonyvirág ültetésével, melyek még a hasznos rovarokat is kertünkbe vonzzák. A levéltetvek ellen hígított háztartási szappanos vagy káliszappanos permetezést is használhatunk, amelyek ártalmatlanok növényeinkre.
A bordáskel növénytársítása
A bordáskel jó szomszédjai a hagymafélék (fokhagyma vöröshagyma, póréhagyma), melyek erős illata távol tartja a levéltetveket és a káposztalepke hernyóit. Ezeket azonban nem ajánlott túl közel ültetni a bordáskelhez, mert bizonyos esetekben gátolhatják annak növekedését. A bazsalikom, körömvirág és a bársonyvirág illatukkal szintén távol tartja a kártevőket. Ültethetünk a bordáskel mellé spenótot és salátát, melyek még a bordáskel előtt szüretelhetőek. Érdemes hüvelyesek (borsó, bab) után vagy velük együtt ültetni, melyek megkötik a nitrogént és gazdagítják a talajt a nitrogénigényes bordáskel számára is.
A bordáskel rossz szomszédjai más káposztafélék, a hasonló tápanyagigény és kórokozók, kártevők miatt nem ajánlott őket egymás közelébe és egymás után ugyanoda ültetni. Ne ültessük paradicsommal együtt sem.
Betakarítás
A bordáskel általában 45-60 napon belül szedhető állapotú, ekkor a levelek és a levélnyelek teljesen kifejlődtek. Az 50-60 cm-es, kb. 400-500 grammos növényeket egészben, óvatosan, hogy a levelek ne törjenek kihúzzuk vagy elvágjuk a gyökereknél, vagy a külső leveleket folyamatosan szedjük. Mindig fiatal, zsenge növényt szüreteljünk, mert az idősebb példányok levelei általában kemények és keserűek. A levágott bordáskelt felhasználásig hűvös, nedves helyen, lehetőleg a hűtőben tároljuk, hogy minél tovább megőrizze frissességét.
A bordáskel felhasználása
A bordáskel íze leginkább a zellerre és a mustárra emlékeztet. A leveleket fogyaszthatjuk nyersen salátákban, vagy smoothie készítéséhez. A levélnyéllel gazdagíthatjuk a káposztasalátát. Helyettesíthetjük vele a kelkáposztát is. Párolva alkalmas köretnek, keleties ételekben. A levél és a levélnyél eltérő tápanyagtartalmú, használjuk fel és fogyasszuk mindkettőt.
Bordáskel termesztése balkonon
A bordáskel napfényes balkonon is termeszthető kis helyigényének és gyors növekedésének köszönhetően. Ehhez 15-20 cm mély, jó minőségű, tápanyagban gazdag talajjal megtöltött cserepekre, konténerekre lesz szükség, majd a fent leírtak alapján ültessük el a magokat és gondozzuk a fejlődő növényeket. Fontos, hogy rendszeresen öntözzük őket, mert a kis talajtérfogatú cserepek gyorsan kiszáradnak.
Most már nincs is más hátra, minthogy beszerezzük a bordáskel termesztéséhez szükséges vetőmagokat!