Leírás
Őszi mák vetőmag, Zeno Plus fajta. Alacsony morfin tartalmú, szép sötétkék magszínű fajta. Növényenként több tokot fejleszt, megdőlésre nem hajlamos. A betakarítást „zörgős tok” állapotban kezdhetjük, 5-8 cm-es szárrésszel levágva a gubókat. Kétféle étkezési mák áll rendelkezésre, az őszi és a tavaszi mák. Az őszi mák 4-6 leveles állapotban áttelelő, fejlődési ideje 250-270 nap. Vetését szeptember végén, október elején kell elvégezni. Kiskerti termesztésre az őszi mák ajánlott, mivel ez a korai tavaszi fagyokra nem érzékeny, tavasszal egy fejlettebb növényünk van, mely jobban el tudja nyomni a gyomokat, ellenálló a máktokbarkóval szemben, korábban terem és nagyobb a maghozama.
A 162/2003. (X. 16.) Kormányrendelet alapján, a vonatkozó rendeletek betartása mellett, „étkezési mák”-ot (alacsony alkaloid tartalmú fajták) 500 m2 alatti területen saját felhasználásra bejelentési kötelezettség és hatósági ellenőrzés nélkül lehet termelni. 500 m2 feletti, vagy a terület nagyságától függetlenül az étkezési mák kereskedelmi céllal történő termesztése esetén a termesztő köteles a kormányhivatal részére a termesztés megkezdése előtt bejelentést tenni.
Talajigény:
A mák termesztéséhez a középkötött vagy homokos vályogtalajok kedvezőek. Vetés előtt a területet alaposan tisztítsuk meg a gyomoktól és ássuk fel, majd gereblyézzük el a lehető legegyenletesebb felületűre.
Fény- és hőigény:
A mákot napos, szélvédett helyre ültessük. A magok már 1 °C felett elkezdenek csírázni.
Vízigény:
A magok csírázása és a növény kezdeti fejlődése vízigényes, a virágzás száraz, meleg időszakot kíván, majd a tokok teljes kifejlődéséig ismét vízigényes, míg a magérés száraz, meleg időjárást igényel.
Vetés:
Szeptember 15- október 15.
A magok csírázásához fényre van szükség, ezért sekélyen takarjuk a vetést földdel vagy komposzttal. A magok már 1 °C felett elkezdenek csírázni, a csírázás 12-16 nap.
Az ajánlott sortávolság 30 cm, a kikelt növényeket egyelni kell, 10-15 cm-enként néhány tövet hagyjunk meg kisebb csomókban, később ezeket a kis csokrokat is egyelni kell, a legerősebb növényt meghagyva.
Szüret:
Június-július. Amikor a tokok zörgősre száradtak a gubókat 5-8 cm-es szárrésszel vágjuk le, majd vágjuk le a mákgubó kalapját és rázzuk ki a magokat. Ezt követően ajánlott a mákot átmosni: bő vízzel felölteni, átmozgatni, majd hagyni, hogy a mákszemek leülepedjenek. A mák közé került szár és gubódarabok, valamint a selejt szemek feljönnek a víz felszínére, ezeket le lehet önteni. A mosást ajánlott 3-szor elvégezni, majd a megtisztított mákot leszűrni és 3-4 napig terítőn vékonyan szétoszlatva szárítani.
10 m2 nagyságú területről kb. 1-1,5 kg mák szüretelhető.
Vetőmagszükséglet:
Sor- és tőtávtól függően 0,1-0,3 g/m² (1-3 kg/ha)
Növényvédelem:
A megjelenő gyomokat távolítsuk el.
Fontos a vetésforgó, ahol már volt mák, oda 5-6 évig ne ültessünk újra.
A mák kártevői a máktokbarkó, mely egy ormányos bogár, megfúrja a máktokot, belepetézik, a kikelő lárvák a magokat fogyasztják. Károkat okozhat még a máktoklégy,a levéltetvek, a gombás fertőzések közül a lisztharmat és a peronoszpóra.
Kiszerelés:
2,5 gramm
Értékelések
Még nincsenek értékelések.