Leírás
Spenót vetőmag Viroflay fajta. A Viroflay őszi-tavaszi vetésre ajánlott nagy terméshozamú, gyors növekedésű spenótfajta. A hideget jó tűri, későn hoz magszárat. A spenót (Spinacia oleracea) termesztése egyszerű, kezdő kertészek számára is ideális. Világos, napos helyet igényel, öntözni csak a tavaszi/őszi esők elmaradása esetén, szárazság idején szükséges. Legkorábbi tavaszi zöldségeink egyikeként fontos vitamin- és ásványi anyag forrás a téli időszak után. A spenót termesztéséről és további fajtákról itt olvashatsz.
Talajigény:
A spenót termesztéséhez a legtöbb kerti talaj alkalmas. A gyomok eltávolítása után a talajt érett komposzttal trágyázzuk, alaposan ássuk fel! A túl lúgos, vagy a túl savanyú talaj, valamint a homoktalaj azonban nem kedvező számára. Fejlődése során káliumot és nitrogént igényel.
Fény- és hőigény:
A világos, napos fekvést kedveli; naponta minimum néhány órás napfény szükséges számára. A magok 4 °C-os hőmérsékleten csíráznak, a fiatal növények elviselik a kisebb talaj menti fagyokat, a növény 15-16 °C hőmérsékleten fejlődik a legjobban. Az áttelelő késő őszi vetés növényeit szalmával takarva védhetjük a nagyobb hidegek ellen.
Vízigény:
A vetést követően ha nincs természetes csapadék, tartsuk nedvesen a földjét az első levelek megjelenéséig, ezt követően a tavaszi, illetve őszi esők biztosítják számára a szükséges nedvességet. Öntözni csak szárazság idején szükséges.
Vetés:
A vetés során sorokat alakítunk ki, a sortávolság 20 cm, a magokat 2-3 cm mélyre ültetjük, a tőtávolság 10 cm.
tavaszi vetés: februártól áprilisig
őszi vetés: szeptember
Vetőmagszükséglet:
Sor és tőtávtól függően 1,6-2,2 g/m² (16-22 kg/ha)
Növénytársítás:
A spenót szinte a legtöbb zöldségnövénnyel ültethető szomszédságba, vagy lehet előveteménye. Előveteményként az előnye, hogy gyökere mélyen átszövi a talajt, fellazítva azt, ezzel javítja vízelvezető képességét és levegőzését.
jó szomszédok– bátran ültethetjük őket a spenót közelébe: bab, borsó, burgonya, eper, hagyma, káposztafélék, karalábé, karfiol, kukorica, majoranna, padlizsán, paradicsom, retek, zeller
rossz szomszédok– ne ültessük a spenót közvetlen közelébe: sárgarépa, mángold, cékla
Növényvédelem:
A megjelenő gyomokat távolítsuk el; szárazság esetén öntözzük.
Gombás megbetegedése a spenótperonoszpóra, a leveleken halványsárga, a fonákon szürkéslila penészes foltok jelennek meg. A spenót kártevői a spenótlégy, levéltetvek közül a fekete répalevéltetű, zöld őszibarack levéltetű, uborka-levéltetű, és a meztelen csigák. A vetés előtt gondosan előkészített talajjal, vetésforgóval és nem fertőzött magok vetésével, valamint a fertőzött részek azonnali eltávolításával védekezhetünk.
Szüret:
A spenótot, ideális körülmények között nevelve, a magvetést követően körülbelül 6-7 hét után kezdhetjük szüretelni. Szedéskor a nagyobb, külső leveleket szedjük, ollóval vágjuk le, nem kell a teljes növényt felszedni, így további levelek fejlődhetnek. Amikor a növény elkezd megnyúlni, magszárat képezni, már nem érdemes a leveleket tovább szedni, elöregednek, keserűek lesznek. Hacsak nem szeretnénk magot fogni, a magszárba nyúló növényt húzzuk ki gyökerestől, és ültessünk a helyére más zöldségnövényt.
tavaszi vetés szüretelése: áprilistól júniusig
őszi vetés szüretelése: októbertől novemberig
Kiszerelés:
10 g/csomag
(4,5-6 m² területre elegendő )
Értékelések
Még nincsenek értékelések.